Historie oddílu

V historii našeho města se dá vystopovat zřejmě nejstarší zmínka o sportovním šermu z roku 1900. Tehdy přijel učit do Plzně tento sport jistý italský mistr Minelli. Stýkal se s důstojníky slavného 35. pěšího pluku, které zasvěcoval do šermířského umění. V roce 1927 vyučoval šerm štábní kapitán Šmídl v kroužku záložních důstojníků v tehdejším spolkovém domě "NEBE". 26. června 1929 byl oficiálně založen ŠERMÍŘSKÝ KLUB PLZEŇ.

Prvním předsedou byl zvolen Ing. František Němec a náčelníkem diplomovaný mistr šermu, absolvent školy Josef Hrádek. V Plzni se sportu s dlouhou tradicí začalo dařit. V roce 1934 má v tréninkovém olympijském družstvu tři zástupce - Kunta, Frydricha, Nekolovou. Josef Kunt byl vynikajícím kordistou. Byl tři roky po sobě mistrem republiky a na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 zajistil mužstvu ČSR vítězství nad Maďarskem 9:7, když porazil všechny své soupeře, což bylo senzací. Plzeňští šermíři se neztratili ani v sedmdesátých a osmdesátých letech. Mezi domácí špičku se vypracovali Ryneš, Weinferter, Basák, Šafařík, Kostka, Sedláček, Lazna, Jiřinec, Loffelmann, Krmiček. Přišel i pokles výkonnosti. Zhoršili se tréninkové podmínky a o šerm nebyl mezi mládeží příliš velký zájem.

Obrat nastal v devadesátých letech díky plzeňským moderním pětibojařům. Tento krásný sport "moderních rytířů" se skládá z pěti disciplín, včetně šermu (střelba pistolí, šerm, plavání, jízda na koni, běh). V šermu patří naši pětibojaři mezi mezinárodní třídu. Za to patří poděkování plzeňskému učiteli šermu panu Ing. Mojmíru Sedláčkovi.

V současné době prožívá plzeňský šerm opět renesanci. Díky trenéru Janu Miňovi, jenž vytýčil koncepci přípravy a výcviku, se postupně plzeňští šermíři derou na vrchol českého šermu. Důkazem toho je finálová účast na závěrečném turnaji Mistrovství ČR 2014 kordistky Kateřiny Havrdové či dva kadetské tituly mistra ČR (2012, 2013) Petra Bradáče, který navíc v roce 2013 skončil na MS kadetů na pěkném 18.místě. Příslibem dalších úspěchů je početná mládežnická základna, jež pod vedením trenérů Löffelmanna, Krmáška, Pešuly, Skrovného a dalších již také začíná sbírat medaile na domácích mítincích i mistrovstvích ČR.