Moderní pětiboj

CO JE TO MODERNÍ PĚTIBOJ?

Nejkrásnější sport na světě. Ale vážně. Oprostí-li se člověk od přílišného patriotismu, musí uznat, že náš sport je nejen dobrodružný a všestranný, ale i krásný.

Nejzajímavější legenda o vzniku moderního pětiboje vypráví o vojákovi, který měl doručit důležitou zprávu přes nepřátelské území k jiné jednotce. Dostal koně a vydal se na cestu. Před řekou narazil na nepřátelskou hlídku a došlo k přestřelce, při níž mu byl zastřelen jeho kůň. Při souboji na kordy zneškodnil protivníka, přeplaval řeku a doběhl k určené jednotce, kde zprávu předal.

Fakta pak hovoří o tom, že moderní pětiboj vznikl začátkem století ve Švédsku a vycházel ze základních požadavků tehdejší armády na připravenost vojáků. Ti museli zvládnout právě jízdu na koni, střelbu, plavání, šerm a běh. Nový sport se rychle rozšířil po světě a od roku 1912 je na programu Olympijských her. Pro svůj vysoce branný charakter byl však před 2.sv.válkou záležitostí téměř výhradně důstojníků a vojáků z povolání. Kolem roku 1950 se do špičky probojovali hlavně zásluhou Maďarska a bývalého SSSR civilisté a ti také svádějí od té doby každoročně boje o první místa v Evropě i na světě. Dnes je však moderní pětiboj i sportem žen, o čemž svědčí i zařazení ženské části tohoto sportu do programu OH od roku 2000.

Moderní pětiboj pak není náhodou považován za sport novodobých rytířů. Láká svou krásou i řádným kusem romantiky, za kterou se však skrývají nespočetné hodiny tréninkové dřiny. Vždyť každý dobrý závodník, aby mohl pomýšlet na výraznější úspěch, musí svými výkony v plavání, běhu, šermu střelbě a jízdě vážně konkurovat i nejlepším specialistům z těchto jednotlivých sportů. Přitom tento sport klade mimořádně vysoké nároky nejen na přípravu samotných sportovců, ale i na jejich materiální zajištění a zabezpečení všech jeho disciplín. To je také hlavní důvod nepříliš vysoké členské základny. Není a nikdy nebude masovým sportem, neboť k tomu nemá ani tendenci. Pro toho, kdo se však pro něj rozhodne, se stane zdrojem krásných a nezapomenutelných zážitků na celý život.

Baron Pierre de Coubertain – zakladatel novodobých OH v roce 1911 na adresu moderního pětiboje řekl :

Ten,kdo je schopen obstát v takové soutěži /MP/ až do konce, je excelentní sportovec po všech stránkách, bez ohledu na to zda zvítězil, nebo nezvítězil“.Moderní pětiboj a Plzeň

V našem městě se moderní pětiboj rozvíjí celou řadu let, ve kterých se plzeňští závodníci dokázali úspěšně prosadit.

Za všechny připomeňme medailisty z nedávných let, například Mojmíra Šauera - účastníka MS juniorů, Sváťu Krmáška - mezinárodního mistra bývalé ČSFR, Jaroslava Voldřicha ml. - mezinárodního mistra ČR v kategorii juniorů, Luboše Přibáně - bronzového z MS juniorů v soutěži štafet, Honzu Kopeckého, Jiřího Bajera a Markétu Novotnou a jejich medaile z ME v moderním trojboji do 16-ti let.

Nejúspěšnějším závodníkem našeho PSC je pak 2x šestý z OH v Aténách a Pekingu a 26-ti násobný medailista z MS a ME - Michal Michalík. K němu je nutno připomenout další naše úspěšné závodnice, zejména Báru Kodedovou, která má z MS a ME dalších 14 medailí a v roce 2016 se zúčastnila LOH v Riu a účastnici MS juniorek v roce 2016 - Báru Ciprovou, dnes závodnici Dukly Praha.

Dnes funguje v Plzni moderní pětiboj v rámci Pětibojařského sportovního centra v Plzni a mezi jeho nejúspěšnější členy dnes patří např.Míša Štěrbová a Veronika Píclová. Patří sem ale i řada dalších mladších, nadějných závodníků.

Svou činnost rozvíjí členové PSC nejen v Plzni - Armádní střelecký stadion v Lobzích, Městská hala Loko Plzeň a Městský bazén na Slovanech a na Lochotíně, atletické stadiony a tělocvičny v Plzni, ale např. i v Tachově /jezdecký výcvik/ a v Praze, kam dojíždíme na šermířské tréninky se specialisty.

PSC je i pořadatelem celé řady akcí, mj. MALÉ CENY PLZNĚ, jejíž součástí je tradičně MM-ČR U15.

........................................................................................................................

Pětibojařské sportovní centrum v Plzni, Komenského 25, 323 00 Plzeň,

telefon : 602 108 159, e-mail : javosport©seznam.cz,

další informace na www.petiboj-psc.cz.